Przemysław Ebertowski

King Oscar Gniewino


Gmina Gniewino to wymarzone miejsce! To tutaj za młodu często przyjeżdżałem na treningi, tu poznałem przyszłą żonę, to tutaj w końcu zamieszkałem. Nie ma na Wybrzeżu piękniejszego miejsca, które tak doskonale nadawałoby się do uprawiania kolarstwa górskiego. Zapraszam do mnie!

Gmina Gniewino położona jest na północy województwa pomorskiego, a jej obszar stanowi część niezwykle malowniczego Pobrzeża Kaszubskiego. Niewielka odległość od wybrzeża Morza Bałtyckiego (ok. 5 km do najbliższych miejscowości nadmorskich – Białogóry i Dębek), bogactwo i piękno lasów oraz malownicze krajobrazy nad jeziorami: Żarnowieckim, Salińskim, Dąbrze, Czarnym oraz Choczewskim są wymarzonym miejscem dla ludzi pragnących znaleźć się w miejscu zacisznym, czystym i spokojnym. fot. Paweł Młodkowski

Gmina Gniewino jest miejscem atrakcyjnym dla inwestorów. Jednym z  najważniejszych podmiotów gospodarczych w gminie jest należący do norweskiego koncernu, zakład przetwórstwa rybnego King Oscar. To u wytwarza się 35% krajowej produkcji konserw rybnych. Misją firmy jest zainspirowanie konsumentów do zdrowego odżywiania poprzez włączenie do diety najlepszej żywności z morza, jaka tylko istnieje na świecie. Nic więc dziwnego, że firma King Oscar otrzymała Laur Konsumenta - Odkrycie Roku za Linię Fitness!

Gmina Gniewino jest swoistym zagłębiem energetycznym. W Czymanowie oddana została do użytku elektrownia szczytowo - pompowa wykorzystująca Jezioro Żarnowieckie jako zbiornik dolny. Zbiornik górny wybudowany na pobliskim płaskowyżu jest całkowicie sztuczny. Obiekt ten jest największą elektrownią wodną w Polsce, którą wyposażono w 4 jednakowe hydrozespoły odwracalne. Przeważająca liczba dni wietrznych w roku czyni teren gminy atrakcyjnym miejscem lokalizacji elektrowni wiatrowych. W okolicach Lisewa oddano do użytku aż 17 „wiatraków”. fot. Paweł Młodkowski


O Gminie Gniewino mówi się, że jest przyjazna środowisku. Najważniejsze jej inwestycje skoncentrowane są wokół ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców oraz inwestycji w oświacie, turystyce i rekreacji. Do tych ostatnich należy kryta pływalnia, obiekt rekreacyjny „Trzy Korony”, statek wycieczkowy „Nadolanin” , a także dwie szybkie łodzie motorowe pływające na jeziorze Żarnowieckim. Wizytówką gminy stał się też kompleks turystyczno-rekreacyjny „Kaszubskie Oko” z Wieżą Widokową oraz Gminny Ośrodek Turystyki i Sportu  działający w nowym obiekcie, w którym mieści się nowoczesna sala widowiskowo-kinowa i bowling.

Przyrodniczo - krajobrazowe walory Gminy Gniewino od lat przyciągają na Pomorze turystów chcących zapoznać się z folklorem, obyczajami i przyrodą kaszubską. Poza magicznym urokiem tych ziem oraz tradycyjną gościnnością tutejszej ludności, gmina oferuje zwiedzającym mnóstwo zabytków, atrakcji krajoznawczych i pomników przyrody. Miłośników dzikiej natury przyciąga obfitość zwierzyny, jeziora pełne ryb i miejsca lęgowe wielu gatunków ptactwa wodnego. Swoje miejsce znajdują tu grzybiarze, wędkarze, wielbiciele sportów wodnych, jak i amatorzy przejażdżek rowerowych.

Chcę dla Was tutaj przygotować sieć szlaków rowerowych, pokazujących najpiękniejsze i najatrakcyjniejsze pod względem turystycznym tereny Gminy Gniewino. Na swojej stronie będę zamieszczał informacje o postępach w wyznaczaniu tras rowerowych. Już dziś gorąco zapraszam na moje ścieżki.

 


Joomla 1.5 Templates by Joomlashack