Przemysław Ebertowski

King Oscar Gniewino


Gniewino - rowerowy zakątek

Położona na północy województwa pomorskiego Gmina Gniewino jest jednym z najbardziej malowniczych rejonów Pobrzeża Kaszubskiego. Piękno i bogactwo lasów, urocze krajobrazy lokalnych jezior oraz niewielka odległość od wybrzeża Morza Bałtyckiego czynią z niej miejsce doskonałe dla ludzi pragnących wypoczywać w zaciszu i spokoju. Jest to też raj dla miłośników jazdy na rowerach górskich. Różnorodność ukształtowania terenu od płaskich przez pagórkowate do prawdziwych górek, zadowolą kolarzy o różnym stopniu zaawansowania. Zapraszam do odwiedzenia moich ulubionych tras rowerowych.

 

Gniewino - Szlak Południowy

Dim lights

Szlak południowy
Trasa liczy 42km i 370m przewyższenia. Przeważają drogi szutrowe, ubite, ale jest też kilka krótkich odcinków asfaltowych. Trasa praktycznie jest przejezdna w każdych warunkach pogodowych. Technicznie bardzo łatwa, idealna na rodzinną wycieczkę. Można ją przejechać w 2 godziny. Przy spokojniejszej jeździe jest to wyprawa na 3-4 godziny.
Sklepy: Gniewino, Lisewo, Chynowie, Salino, Bychowo.
Restauracje: Gniewino - Trzy Korony, Salino - Gospoda Pod Żubrem, Bychowo – Dwór w Bychowie.
Atrakcje:
- Jeziora: Dąbrze, Salino, Choczewo.
- Elektrownia wiatrowa składająca się z osiemnastu potężnych wiatraków.
- Chynowie: pałac z przylegającym do niego kompleksem parkowym z XIX w, gospodarstwo agroturystyczne i ośrodek jeździecki „Hajduki”.
- Salino: kościół zbudowany z kamienia polnego w I połowie XIX wieku, w którym znajdują się liczne rzeźby oraz płyta nagrobna Jana Kanonika Kamięńskiego - Radcy Księcia Pomorskiego, dwór alkierzowy o konstrukcji ryglowej z końca XVII w.
- Starbienino: należący przed laty do rodu Hammerów zespół dworsko-parkowy obejmujący dwór w stylu toskańskim z końca XIX wieku oraz park z zachowanym starodrzewem. W 1995 roku utworzono tam Kaszubski Uniwersytet Ludowy.
- Bychowo: dwór otoczony starym parkiem z przepiękną Aleją Grabową oraz wielkim dębem.
- Gniewino: kryta pływalnia, kręgielnia, boiska sportowe, hala sportowa.

 


Joomla 1.5 Templates by Joomlashack